Previous Winners

2017 Winners

Click here for 2016 Winners

Award First Last School
Boys Cross Country Anthony Oceguera Reed High School
Girls Cross Country Samantha King-Shaw Reed High School
Football Tate Martell Bishop Gorman High School
Girls Golf Victoria Estrada Coronado High School
Girls Volleyball Sydney Berenyi Silverado High School
Boys Soccer John Lynam Coronado High School
Girls Soccer Macee Barlow Palo Verde High School
Boys Tennis Ben Gajardo Desert Oasis High School
Girls Tennis Audrey Boch-Collins Clark High School
Boys Basketball Chuck O’Bannon Bishop Gorman High School
Girls Basketball Samantha Thomas Centennial High School
Flag Football Tiarra Del Rosario Cimarron-Memorial High School
Boys Bowling Caleb Andrews Clark High School
Girls Bowling Leah Glazer Bishop Gorman High School
Boys Skiing Cole Matteson Galena High School
Girls Skiing Gigi Taylor Bishop Monogue High School
Wrestling Ian Timmons Wooster High School
Baseball Christian Chamberlain Reno High School
Boys Golf Jack Trent Palo Verde High School
Boys Volleyball Treven Clizbe Arbor View High School
Softball Ally Snelling Palo Verde High School
Girls Swimming & Diving Abigail Richter Green Valley High School
Boys Swimming & Diving Cooper DeRyk Truckee High School
Girls Track & Field Jessica Ozoude Spanish Springs High School
Boys Track & Field Jamaal Britt Legacy High School
Coach Award First Last School
Boys Cross Country Warren Mills North Tahoe
Girls Cross Country Jim Parker Reno
Football Aaron Masden Spring Mountain
Girls Golf Andy Schaper Boulder City
Girls Volleyball Ed Van Meetren Bishop Gorman
Girls Volleyball Ed Van Meetren Bishop Gorman
Boys Soccer Dustin Barton Coronado
Girls Soccer Jay Howard Arbor View
Boys Tennis Zach Brandt Palo Verde
Girls Tennis Frideric Prandecki The Meadows
Boys Basketball Colin Darfour Clark
Girls Basketball Laurie Evans-Gygax Desert Oasis
Flag Football Mark Bailey Cimarron-Memorial
Boys Bowling Randy Michalik Tech
Girls Bowling Randy Michalik Tech
Boys Skiing Quinn Rescigno Galena
Girls Skiing Chris Gant Galena
Wrestling Jon Ferry Green Valley
Baseball Scott Baker Basic
Boys Golf Jeff Van Orman Spring Creek
Boys Volleyball Erik Davis Centennial
Softball Kelly Glass Palo Verde
Girls Swimming & Diving Brent Gonzalez Palo Verde
Boys Swimming & Diving Sara Carroll Boulder City
Girls Track & Field Roy Session Centennial
Boys Track & Field Maurice Senters Sunrise Mountain
Program Awards Winner & School
Male Athlete of the Year Frank Harris, Basic
Female Athlete of the Year Sam Pochop, Rancho
Team of the Year Bishop Gorman Football
Coach of the Year Jay Howard, Arbor View Girls Soccer
Richard Nelson Courage Award Isaiah Morris, Desert Pines
No Limits Award Joelle Beachler, Legacy